ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8078110
*
nr 807 8110
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 130
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 februari 2013
kl 20:25:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/2 22:29:41
1
300 kr
8/2 10:36:27
2
250 kr
8/2 10:36:52
2
350 kr
11/2 18:19:06
3
400 kr
11/2 18:36:51
4
450 kr
11/2 20:18:59
5
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
nr 807 8110
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 130
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 11 februari 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 5/2 22:29:41 | 1 | 300 kr |
| 8/2 10:36:27 | 2 | 250 kr |
| 8/2 10:36:52 | 2 | 350 kr |
| 11/2 18:19:06 | 3 | 400 kr |
| 11/2 18:36:51 | 4 | 450 kr |
| 11/2 20:18:59 | 5 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12



